הרשמה לעלון הילדים
חודש ניסן, גיליון 22
שמיטת האתר

"שומרי הארץ" קומיקס בהמשכים כתבה ואיירה: דקלה שגיב

comics7.jpg (2)בפרק הקודם: במהלך הפגישה עם השר הגרמני מתפרצת המשטרה למסעדה ומבקשת לעצור את החבורה. האשמה: פיתוח חדשני שישראל מסתירה. השוטרים אומרים שהם לא ישוחררו עד שמדינת ישראל תמסור את הפיתוח החדשני לידיה של גרמניה. החברים נלקחים לחקירה בתחנת המשטרה, אבל ברגע של אי תשומת לב, הם מנצלים את ההזדמנות ובורחים.

 

והפעם: חבורת שומרי הארץ נמלטים לעבר שדה התעופה, האם יצליחו להמלט מרודפיהם? ולאן ילכו עכשיו?

כדי לקרוא את הפרק החדש, לחצו על התמונה:

אמיתי

        

פינת הסרטים
בארצנו הקדושה - פרק 6

יש לי שאלה

אמיתי

שלום חברים, מקווה שאתם נהנים בחופשה, אני מאוד נהנה! אתמול בקייטנה של התלמוד תורה אפינו מצות, מצות אמיתיות ממש: לבשנו סינרים, חבשנו כובעים והקפדנו על כל הכללים. הרב נתנאל אמר שהמצות כשרות לפסח. כשחזרתי הביתה אמרתי לאבא שיש לי הפתעה בשבילו: מצות עבודת יד שאני הכנתי, לכבוד ליל הסדר. אבא אמר שהמצות נראות טעימות מאוד, אבל הוא לא בטוח אם מותר לנו לאכול אותן בליל הסדר. הוא הציע שאשאל את הרב אהוד כשנלך ללמוד איתו בשבת, אבל לא היתה לי סבלנות לחכות, אז רצתי לבית של הרב אהוד והשארתי לו מכתב, אשתו הרבנית הבטיחה שהוא יענה לי ברגע שיחזור הביתה. בערב, כשישבנו לאכול, מישהו דפק בדלת. פתחתי את הדלת וראיתי את יואל הבן של הרב אהוד, הוא הושיט לי מעטפה ואמר שזה מכתב מאבא שלו "חג כשר ושמח אמיתי" אמר יואל, "חג כשר ושמח" עניתי לו, וקיוותי בליבי שגם המכתב יהיה משמח.

וכך כתב לי הרב אהוד: "שלום לך אמיתי היקר, ראשית יפה שאתה מחבב את המצות ואף עסוק בכך. אך לגבי יציאת ידי חובה בליל הסדר במצה שאפית יש בכך כמה בעיות עיקריות: כשרות המצה ואפייה של ילד לפני גיל בר מצווה. לגבי כשרות המצה הפעם אין בכך בעיה, כפי שכתבת, שהרב אמר לכם שהם כשרות לפסח אך נותרה השאלה של אפיית קטן. באופן עקרוני יש דין מיוחד באפיית מצה שנלמד מהפסוק "ושמרתם את המצות" שעשייתה צריכה להיות "לשם מצת מצווה". כתבו הפוסקים שאם קטן לש את העיסה של המצה אין יוצאים ידי חובה במצה זו, למרות שאפייתה אחר כך תהיה על ידי ישראל גדול. ואפילו אם ישראל גדול עומד ומפקח על לישת הבצק על ידי הקטן או על אפיית הקטן את המצות, אי אפשר לצאת ידי חובת אכילת מצה בליל הסדר במצות הללו. כך פסק השולחן ערוך: "אין לשין מצת מצוה ולא אופין אותה על ידי... קטן." והוסיף המשנה ברורה שאפילו את החריצים שחורצים במצה אין לעשות על ידי ילדים קטנים. לסיכום יקירי, למרות שהמצות טעימות אין לצאת בהם ידי חובת מצוות אכילת מצה בליל הסדר אך בוודאי תוכל לאכול אותם בשאר ימות החג." אז החלטתי לשמור את המצה ולאכול אותה בטיול בחול המועד בצורה הכי טעימה שאפשר לאכול מצה: מצה עם שוקולד! יהיה טעים! חג כשר ושמח לכם חברים, ואם אתם רוצים לשלוח לרב אהוד שאלות כתבו לי כאן. שלכם, אמיתי.

המשימה החודשית!

המשימה החודשית

מתנות עניים: שכחה

עזרו ליוסל'ה העני למצוא עצים שהפועלים שכחו למסוק

דמות עלון הילדים