הרשמה לעלון הילדים
חודש אלול, גיליון 15
שמיטת האתר

"שומרי הארץ" קומיקס בהמשכים כתבה ואיירה: דקלה שגיב

svivaS1.jpgהקדמה: גיבורי הסיפור "שומרי הארץ" נשלחים למשימה חשובה, להציל את כדור הארץ מהשחתה ולסייע בשמירה על הסביבה. חבורת השומרים נשלחת למדינות שונות שם הם יפגשו דמויות מעניינות, יגלו מה הבעיות בכל מדינה, ילמדו מהם כל מיני שיטות לשמירה על הסביבה וגם ילמדו אותם כמה עצות מועילות מהתורה.

והפעם: עציון וחבריו מקימים קבוצה שמטרתה לסייע בשמירה על הסביבה, הקבוצה שפועלת למען מודעות סביבתית ואיכות חיים בארץ ישראל מתפרסמת ומגיעה עד לשר להגנת הסביבה, שמטיל עליהם משימה חשובה.

 

כדי לקרוא את הפרק החדש, לחצו על התמונה:

אמיתי

        

פינת הסרטים
ארץ ושמים- שמיטה בעקרון: חלק ראשון

יש לי שאלה

אמיתי

שלום חברים, שמח שחזרתם! החופש הגדול כבר מסתיים וגם שנת השמיטה בקרוב תחלוף. בגלל שאני כבר עולה לכיתה ה', אבא הציע שאצטרף אליו בכל שבת לחברותא עם הרב אהוד, הרב של המושב שלנו. הוא אמר לי שאוכל לשאול את הרב כל שאלה שיש לי על המצוות, על ארץ ישראל ועל לימוד תורה. אז חשבתי, בטח גם לכם יש שאלות ואני אשמח לשאול בשבילכם את הרב אהוד. אתם יכולים לכתוב לי כאן כל שאלה ואני מבטיח לשאול את הרב ואולי גם לפרסם כאן את התשובה לשאלה שלכם.

בחברותא הראשונה שלנו, שאלתי את הרב שאלה ששאלה אותי מיכל, בת דודה שלי שחוגגת בת מצווה. סבתא שלנו, סבתא רחל הציעה לה במתנה לבת מצווה טיול שורשים לחו"ל, למקומות בהם היא וסבא גדלו וגם לקברי צדיקים. מיכל סיפרה לי שהיא מתלבטת אם לקבל את ההצעה, כי היא מעולם לא עזבה את הארץ והיא לא בטוחה אם טיול שורשים זו סיבה מספיק טובה. הרב אהוד ענה לי שיש שלוש סיבות שבגללם התירו חכמים יציאה לחו"ל: כדי ללמוד תורה, בשביל להתחתן או לצורך פרנסה. וזה כמובן בתנאי שמתכוונים לשוב לארץ ישראל בהקדם. חכמי ישראל היו במחלוקת אם מותר לצאת לחו"ל כדי להשתטח על קברי צדיקים. יש חכמים שאומרים שאם נוסעים רק כדי להתפלל ולחזור מהר - מותר לנסוע. הרב קוק זצ"ל תהה האם אדם שמחובר לצדיקים מסויימים שקבורים בחוץ לארץ יכול לצאת מהארץ. לבסוף הכריע הרב קוק שלדעתו זה קשה לומר שתפילה על קברי האבות בחברון לא מספיקה ושיש הצדקה לצאת מארץ ישראל. הרב אהוד אמר שהיום יש רבנים שפוסקים שנסיעה לחו"ל המוסיפה לאדם יראת שמיים וחיבור לשורשים מותרת, אבל הוא גם אמר שלפעמים אנחנו חושבים שהיציאה תעשה לנו טוב ותוסיף יראת שמיים- אבל זה לא כל-כך פשוט. הרמב"ם מלמד אותנו שגם במקרים שמותר לצאת - זו לא "מידת חסידות" (מידה שיהודי צריך לשאוף אליה), אז גם במקרים של יציאה לקברות צדיקים שרבנים מתירים, ראוי להימנע. במיוחד בשנים האחרונות, שהרבה אנשים יוצאים בקלות לחו"ל - כדאי להישמר עוד יותר ולשמש דוגמה לעצמנו ולאחרים, כי באמת הקב"ה שמח יותר אם נישאר בארץ-ישראל ודווקא ההתנהגות הזאת תוסיף לנו יותר יראת שמים".   גם לכם יש שאלה? כתבו לאמיתי כאן!

המשימה החודשית!

המשימה החודשית

מתנות עניים: לקט

עזרו לעני להגיע אל החיטים הפזורות בשדה וצבעו את הציור.

דמות עלון הילדים